O nás

Po staletí hledali umělci formy a nástroje pro ztvárnění představ, které jim múzy přinášely – olej, hlína, kámen, uhel či barvy ve spreji. Umělci se snažili objevit stál novější a neotřelejší formáty pro své umění. Mohla by posloužit i taková kostka stavebnice? Muzeum Lega, které ve všech pěti pobočkách střeží největší světovou sbírku lega, je důkazem, že z dětské stavebnice se dají vytvořit dechberoucí umělecká díla.

Miloš Křeček, vlastník jedné z největších soukromých sbírek lega na světě a autor většiny exponátů v Muzeu Lega, začal svoji uměleckou vizi vkládat do legendární stavebnice již od dětství. Vše začalo oním osudovým vánočním dárkem v pěti letech. Ve stavebnici nalezl zalíbení a s postupem let začal sbírku rozšiřovat. Jako svatební dar si s nastávající ženou vzájemně věnovali raritní kousek lega, na dovolenou jeli do Dánska na bleší trhy hledat vzácné kousky skryté v hromadách harampádí.

Soukromému sběrateli Miloši Křečkovi se za roky pilného sběratelství doma nahromadilo více než 1.000 originálních modelů LEGO® a bylo jasné, že domácí vitríny na všechny exponáty nemohou stačit. Nápad založit soukromé muzeum tak na sebe nenechal dlouho čekat a zrodil se v polovině roku 2010. Postupem času Miloš Křeček rozdělil svoji sbírku nevídaných rozměrů do pěti poboček Muzea Lega v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Jeseníku. V současné době schraňují Muzea dohromady 6.751 různých originálních setů a každým rokem se rozrůstají o dalších 300 modelů – nejen o modely nové ale i modely staré a nejrůznější sběratelské rarity.

Sbírka se neustále rozrůstá. Firma LEGO® vydává každým rokem stovky nových modelů. Jedná se o modely běžné, jejichž měnící se nabídku můžete sledovat dvakrát do roka v novém katalogu. Ovšem kromě klasických stavebnic LEGO® také vyrábí velké množství limitovaných edicí a speciálních promo setů ke zvláštním událostem či důležitým historickým milníkům. Muzeum Lega ale není pouze o cizích výtvorech. Velký důraz klademe i na rozvíjení kreativity a hravosti našich návštěvníků. Z toho důvodu jsme každé Muzeum vybavili hracím koutkem a velkoryse vybavenou prodejnou, kde příchozí najdou nejen běžně dostupné stavebnice LEGO®, ale i zmíněné limitované edice a raritní sety, které se nikde jinde neprodávají.

Prvenství a kuriozity

Největší soukromá sbírka v České republice

Muzeum Lega je díky 6.751 různým originálním setům největší soukromou sbírkou v České republice i na světě. Prvenství v České republice dokládá i certifikát o držení českého rekordu. Sbírka byla zaregistrována dne 19. května 2020 a následně zapsána do české knihy rekordů. Rozdělení sbírky do prostor pěti poboček jako jediné brání zapsání i celosvětového rekordu. Prohlédněte si ji postupně celou.

Nejširší nabídka produktů včetně limitovaných sérií

Obchod Muzea Lega nabízí nejširší nabídku LEGO produktů na českém trhu, a to včetně exkluzivních či limitovaných stavebnic, které se běžně v tuzemských obchodech neprodávají.

Každé muzeum je jiné

V současnosti je sbírka rozdělena mezi pět poboček v Praze, Poděbradech, Jeseníku, Kutné Hoře a Špindlerově Mlýně. V každém muzeu je i několik originálních modelů dělaných na zakázku. V Praze návštěvníci najdou modely Karlova mostu, Národního muzea, Staroměstského orloje, Národního divadla, Chrámu Vasila Blaženého – dominanty Rudého náměstí a symbolu Moskvy, italské Fontány di Trevi či Krtečka – vysmáté nemluvné postavičky stvořené výtvarníkem Zdeňkem Milerem. V nejmladší pobočce v Poděbradech jsou vystaveny modely Jiřího náměstí v Poděbradech a Liberecké radnice. Pro jesenickou pobočku byla vytvořena kopie Lázeňského domu Priessnitz. V Muzeu v Kutné Hoře jsou k vidění kutnohorské památky Kostnice a Chrám sv. Barbory a fiktivního padoucha Jokera. Ve Špindlerově Mlýně je lego podobizna Krakonoše, bájného ducha hor, a model lyžařského areálu Svatý Petr.

Součástí muzeí je dětský koutek a obchod

V každém muzeu je dětský koutek pro návštěvníky tvůrce, kteří chtějí své vize převést do praxe, a obchod s množstvím základních i unikátních setů a školeným personálem se znalostí aktuální nabídky na trhu, který vám pomůže s výběrem vhodné setu, nabídne alternativy či poradí s investicí.